gardrop

Kullanım örnekleri

gardrop
wardrobe
icon arrow

wardrobe

Phonetic: "/ ˈwɔːdɹəʊb/"

Part Of Speech: noun


Definition: A room for keeping clothes and armor safe, particularly a dressing room or walk-in closet beside a bedroom.


Definition: A governmental office or department in a monarchy which purchases, keeps, and cares for royal clothes.


Definition: The building housing such a department.


Definition: Any closet used for storing anything.


Definition: A room for keeping costumes and other property safe at a theater; a prop room.


Definition: The department of a theater, movie studio, etc which purchases, keeps, and cares for costumes; its staff; its room(s) or building(s).


Definition: A movable cupboard or cabinet designed for storing clothes, particularly as a large piece of bedroom furniture.


Definition: A tall built-in cupboard or closet for storing clothes, often including a rail for coat-hangers, and usually located in a bedroom.


Definition: Anything that similarly stores or houses something.


Definition: The contents of a wardrobe: an individual's entire collection of clothing.


Definition: Any collection of clothing.


Definition: Any collection of anything.


Definition: A private chamber, particularly one used for sleeping or urinating and defecating.


Definition: Badger feces, particularly used in tracking game.

icon arrow

wardrobe

Phonetic: "/ ˈwɔːdɹəʊb/"

Part Of Speech: verb


Definition: To act as a wardrobe department, to provide clothing or sets of clothes.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.